*

Araç Hurdaya Nasıl Çıkarılır

Araç, otomobil hurdaya nasıl çıkarılır? ,Araba nasıl hurdaya ayrılır? ,Hurdaya ayırma işlemleri ve gerekli belgeler nelerdir? ,Olmayan araç nasıl hurdaya ayrılır

Zarar görmüş, motor ve ekonomik ömrünü tamamlamış, paslanmış veya benzer sebeplerden dolayı artık kullanılamayacak durumda olan aracınız varsa aracınızı trafikten çekebilirsiniz. Aracınızı hurdaya çıkarmak için aşağıda bulunan durumlar bahane gösterilebilir.

Araç artık kullanılamaz durumdaysa hurdaya çıkartılabilir.
Araç yanmışsa hurdaya çıkartılabilir.
Araç aşırı paslanmışsa hurdaya çıkartılabilir.
Araç yaşını fazlasıyla doldurmuşsa hurdaya çıkartılabilir.
Sürekli muayene, vergi ve sigorta masrafı yapılmak istenmiyorsa araç hurdaya çıkartılabilir.
Herhangi bir sebepten dolayı aracınızı hurdaya çıkarmak tamamen sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Peki aracınızı nasıl hurdaya çıkarabilirsiniz?

Araba Hurdaya Nasıl Çıkarılır?

Bir aracımız var ve aracımız yürür vaziyette değil. Bu aracımızı ruhsatı ve plakası üzerinde olmak şartı ile çekici üzerine koyarak TÜVTÜRK araç muayene istasyonuna götürmeniz gerekmektedir. Burada “Araç trafiğe çıkmaya salih değildir.” Diyerek gerekli tespit işlemleri yaptırılır. Şayet aracınız yürür vaziyette ise, bu işlemleri aracınızla beraber kendiniz de gidip yapabilirsiniz. Ancak bu büyük risk taşımaktadır ve yolda aracınız herhangi bir çevirmede bağlanabilir. TÜVTÜRK araç muayene istasyonunda gerekli işlemler gerçekleştirildikten sonra aracın hurdası Makine Mühendisleri Odasına verilir. Bu şekilde araç hurdaya ayrılır.

Arabayı Hurdaya Ayırmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aracınızı çekici yardımıyla ya da bizzat TÜVTÜRK araç muayene istasyonuna götürdüğünüzde, aracınızın hurdaya çıkarılması için sizden bazı belgeleri talep edeceklerdir. Bu belgeler aşağıdaki listede mevcuttur.

​Araç sahibi veya kanuni temsilcisinin herhangi bir trafik tescil şube/bürosuna müracaatı.
Hurda dilekçesi (hurdaya ayrılan araç onarımla yenilense bile yeniden tescil ettirmemek üzere). Dilekçe (Hemen aşağıda yer almaktadır.)
Eski tescil ve trafik belgeleri ile plakaları.
İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1).
Aracın vergi dairesine MTV borcu olmayacak.
Araç üzerinde (haciz, rehin, tedbir gibi ) şerhler bulunmayacak.
Hurdaya ayrılan araçlar onarımla yenilenseler bile yeniden tescil edilemezler.
M1,N1 kategorisindeki araçlar ile motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçların hurdaya ayrılması işlemlerinin OTA kategorisindeki yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılması gerekmektedir.
Araç kayıttan düşme ve bertaraf formlarını işlemi yapan tescil kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir.
Nüfus cüzdanı (T.C. kimlik numaralı olacak).
​Araç şirket adına alınmış ise, yukarıda belirtilen belgelere ilaveten;
​Ticaret Sicil Gazetesi.
İlgili oda (Sanayi,Ticaret,Esnaf ve Sanatkarlar vb.) sicil kayıt sureti.
İmza sirküleri ibraz edilecektir​.
Araç Hurdaya Ayırma Dilekçe Örneği

TRAFİK TESCİL VE DENETLEME BÜRO AMİRLİĞİNE

Adıma kayıtlı 34 KP….. …… plaka sayılı aracımı hurdaya ayırmak istiyorum,
Gereğini arz ederim. ……/…../201..
ADI VE SOYADI
(İMZA)

Olmayan Aracı Hurdaya Çıkarma

Hurdaya ayırma işlemi, plakası ne olursa olsun bulunduğunuz ildeki Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden yapılabilmekte iken, mevcut olmayan araç veya motorlu taşıt vasfını yitirmiş aracın işlemleri sadece aracın plakasının kayıtlı olduğu Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden yapılabilmektedir

Bir önceki yazımız olan Kosgebden İş Kredisi Nasıl Alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Popüler Armalar

araç hurdaya nasıl çıkarılır (3)yürür vaziyetteki araçlar hurdaya çıkarma süresi (1)https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1821 _tpBiPXC5TXwO2C1w11gcu6WcPMPIs0toJGa_mN25gxJZHtbYOWvaDQNmPfNnYg5 b3d444805cc120466e2a0caa40e9c5fab9714294&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme (1)araslarin hurdaya cikarilmasi (1)aracın hurdaya çıkarılması işlemleri (1)aracımı nasıl hurdaya çıkarabilirim (1)aracı hurdaya çıkarmak (1)Araç Hurdaya Nasıl Çıkarılır Ayrılır? 2017 (1)araç hurdaya çıkarma işlemleri 2017 (1)araç hurdaya ayırma dilekçe örneği (1)
Sponsorlu bağlantılar
*****************
Sponsorlu bağlantılar

Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?


Telif Hakları Saklıdır 2010 ©
Evde Ek İş - Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap| Ping | Nöbetci Eczaneler|