*

Böğürtlen Bahçesi Kurma İş Fikri

Böğürtlen hem görünüşü hem tadı güzel olan çilek kadar çekici bir meyvedir. Pazarlarda fazla bulunmayan ama sevilen bu meyvenin yetiştirilmesi de zor değildir. Böğürtlen bahçesi kuranların maliyeti dönüm başına 800–1500 TL’yi bulmaktadır.

Yapılan masraf bir yıl içinde amorti edilebilmektedir. Üstelik üretenler için böğürtlenin pazarlaması da oldukça kolaydır. Bazı firmalar böğürtlenleri almakta ve yurt dışına dondurulmuş halde ihraç etmektedir. Gıda ve sanayicilerin de satın aldığı böğürtlenlerin bir kısmı da taze tüketim için Pazar ve marketlerde yerini alıyor. Bahçelerden dönüm başına alınan ürün 2 ton kadardır.

Girişimci bir ruha sahip iseniz üretim sırasında da fazla maliyet gerektirmeyen Böğürtlen bahçesi kurun ve siz de başkalarına öncü olun. Özellikle kadın çiftçiler için böğürtlen bahçesi kurmak ve yetiştirmek çok cazip bir iş haline gelmektedir.

Kurulacak böğürtlen bahçeleri bölge insanı için istihdam da yaratacaktır. Marmelat, dondurma ve pasta yapımında çok kullanılan ve Türkiye’deki her bölgede yetişmeye uygun olan böğürtlen bitkisinin satış fiyatı henüz tarlada iken 3–7 TL arasında olmakta. Şu an için böğürtlen üretiminde Antalya, Bursa, Manisa, Mersin, Kahramanmaraş başı çekmekte. Üzümden çok farklı bir toprak isteği olmayan böğürtlenin Türkiye’deki yıllık böğürtlen üretimi bin ton.

Bir önceki yazımız olan Kosgebden İş Kredisi Nasıl Alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Popüler Armalar

bahçesi (1)böğürtleni sarmak için fikirler (1)
Sponsorlu bağlantılar
*****************
Sponsorlu bağlantılar
Etiketler:

Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?


Telif Hakları Saklıdır 2010 ©
Evde Ek İş - Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap| Ping | Nöbetci Eczaneler|