*

İş Kredisi Nasıl Alınır

İşyeri kredisi almak için iki farklı durum söz konusudur. Birincisi mevcut bir işiniz varken işinizi büyütme kararı almış olabilirsiniz. İkinci durum ise okuldan yeni mezun olmuş ve iş hayatına kendi kendinizin patronu olarak başlamak istiyor ya da maaşlı çalıştığınız işten ayrılarak kendinize ait bir iş kurma fikrine sahip olabilirsiniz.

Her iki durumda da yapmanız gereken ilk iş piyasa koşullarına göre en uygun bulduğunuz bankaya ticari kredi başvurusunda bulunmak. Kredi başvurusunda bulunduktan sonra banka, eğer daha önceden de iş yeri sahibiyseniz ticari geçmişinizi değerlendirerek kredinizi onaylar ya da onaylamaz. Bu durumda bankalar için öncelikli kriter, şirketinizin ticari faaliyetlerini nasıl yürüttüğü ve diğer bankalarla olan ticari ilişkilerinin nasıl olduğudur.

iskredisi-nasil-alinirŞirketi adına daha önce de “kredi kullanmış mı”, “kullanmışsa ödemelerde herhangi bir aksama olmuş mu” gibi kriterlere dikkat edilir. Şayet başvuru sahibinin ticari bir geçmişi yoksa, bu defa da bankalarla olan bireysel ilişkileri araştırılır. Aynı şekilde tüketici kredisi, konut kredisi ve kredi kartı kullanımları ile ödemelerinde aksamalar olup olmadığı incelenir. Buna göre banka kişiye kredi verip vermeyeceğine karar verir.

Kredi başvurusu yapacak olan kişi yapacağı işle ilgili projesini bankaya açıklamak veya sektörde büyümeyi düşünüyorsa geçmiş ticari bilgilerini, şirketinin mali raporlarını ve geçmiş başarıları ile ilgili belgeleri ibraz etmek durumundadır. Buna ek olarak vergi levhası, ticari sicil gazeteleri gibi belgelerle, diğer krediler için istenen nüfuz cüzdanı fotokopisi, ikametgah vs gibi belgeleri vermek zorundadır.

Bir önceki yazımız olan Evde Buzdolabı Süsü Yaparak Para Kazanın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Popüler Armalar

iş kredisi nasıl alınır (1)
Sponsorlu bağlantılar
*****************
Sponsorlu bağlantılar

Leave a Reply


Telif Hakları Saklıdır 2010 ©
Evde Ek İş - Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping |Numara Sorgulama | Nöbetci Eczaneler | Müzik Dinle |