*

Kaz üretim çiftliği kurmak için neler gereklidir

Bir yatırımcı olarak karlı bir iş alanı arıyorsanız size önereceğimiz yatırım alanlarının başında kümes hayvanları yetiştiriciliği gelecektir. Günümüzde diğer hayvan türleri yetiştiriciliğinin yanında kısa vade de kar oranı oldukça yüksektir.

Kümes hayvanları arasında günümüzde en çok tercih edilen yatırım alanı tavuk yetiştiriciliği olsa da ülkemizde son 15 yılda yaygınlaşmaya başlayan bir diğer yatırım alanı da kaz yetiştiriciliğidir. Kaz yetiştiriciliği doğru koşullarda yapılırsa oldukça karlı bir yatırım alanıdır. Kaz yetiştirme çiftlikleri kurmak ve doğru şartlarda kaz yetiştirmek çok emek verilmesi gereken ancak yatırım maliyeti bir çok hayvan türüne göre daha düşük
maliyetlidir.

Peki bir kaz yetiştirme çiftliği için neler gereklidir ?

Kaz Üretim Çiftliği Nasıl Kurulur?

Gerekli makine ve ekipmanlar: Kaz yetiştiriciliği için soğuk hava şartlarından etkilenmelerini engelleyecek bir ısıtma sistemi mutlaka gereklidir. Soğuk havalarda hayvanların telef olmasını önlemek ve sağlıklı üremelerini sağlamak için ideal bir ısıtma sistemi kurmalısınız. Bu sistem dışında kuluçka döneminde sağlıklı yavrular oluşması ve süresinde yumurtadan çıkmasını sağlamak için bir kuluçka sistemi kurmalısınız. Günümüzde modern kuluçka makinelerinin yanında yetiştirme çiftliklerine özel yumurta yuvalarının bulunduğu özel kuluçka mekanizmaları vardır. Bu mekanizmaları mutlaka tedarik etmelisiniz.

Arazinin şartlara uygun olması: Yetiştirme çiftliği için seçilecek arazinin konumu, doğal alanlara ve ormanlara yakın olması, yırtıcı hayvanlardan korunaklı olması, kazların doğal yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli doğal şartlara sahip olması gerekir. Seçilen arazinin şehrin dışında olması, ana ulaşım yollarına da yakın olması gereklidir.

Yem ve temizlik: Kaz yetiştirme çiftliği kurduktan sonra kaz yemi tedarikini sürekli olarak sağlamak zorundasınız. Ayrıca çiftlik için bir veteriner ile anlaşmalı ve düzenli olarak kazların kontrolünü sağlamanız gerekir. Veteriner önerisine göre yem türevlerini seçmeli, kazların verimini düşürmemeye özen göstermelisiniz. Kümesin temizliği konusunda günlük temizliği çiftlik görevlileri yapmalı ve kazların temiz bir kümeste yaşamaları sağlanmalıdır.

Kümes özellikleri: Kazları muhafaza edeceğiniz kümesler 1 metre kareye 2 kaz düşecek şekilde hesaplanmalıdır. Bu şekilde yapılacak kümesin dışında kazların sürekli hareket edebilecekleri bir gezi ve otlama alanı yapılmalıdır. Kazlar tavuklar gibi hareketsiz yetiştirildiklerinde aşırı yağlanmadan dolayı çok kısa süre de ölebilir. Bu nedenle kümes ve otlak alanı yerleşimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Kümes içerisinde su ihtiyacını giderecek bir otomatik su alanı bulunmalı ve suyun kümes içerisine dağılması da önlenmelidir.

Yasal izinler: Kaz yetiştirme çiftliği için bir çok yasal izin almanız gerekir. Bu yasal izinlerin başında ilgili belediyeden ruhsat almanız, kaz yetiştirme çiftliği için arazi ve kümes kurma iznini yine ilgili belediyeden almalısınız. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Hayvan yetiştirme çiftliği için izin almalısınız. Bakanlığın istediği hayvan numunelerini düzenli olarak zamanında vermeli ve sağlık, hijyen açısından eksiksiz olduğunu tescillemelisiniz.

Hibe ve teşvikler: Devletin kümes hayvanları yetiştiriciliği adı altında yatırımcılara 3 yıl geri ödemesiz 5 yıllık vadeler ile sıfır faizli krediler veriyor. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 5000 hayvan üzerinde kapasitesi olan çiftliklere maliyetin faturalandırılmış halinin %30 unu hibe ediyor.

Maliyet: Bir kaz çiftliği kurma maliyeti için her bir iş kalemini ayrı ayrı hesap edebilir veya metre kare başına maliyet şeklinde hesaplayabilirsiniz. 2000 kaz kapasiteli bir çiftlik için metre kare maliyet yaklaşık olarak 220 ile 310 lira arasındadır. Bu rakam kaz türüne, arazi konumuna, kümeslerde kullanılacak ekipmanların kalitelerine göre bu aralıkta yer alır.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Sermayesiz Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Popüler Armalar

kaz çiftliği nasıl kurulur (11)kaz çiftliği kurmak (3)kaz üretim çiftlikleri (3)ek gelir icin hayvan yetistirmek (1)üsküdar belediyesi kanatlı hayvan yetiştirmek için arazi veriyomu şartları nelerdir (1)kaz yetıstırme cıftlıgı (1)kaz yetiştiriciliği yapmak istiyorum (1)kaz üretim çiftliği (1)kaz çiftliği maliyeti (1)kaz cift (1)
Sponsorlu bağlantılar
*****************
Sponsorlu bağlantılar
Etiketler:

Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?


Telif Hakları Saklıdır 2010 ©
Evde Ek İş - Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap| Ping | Nöbetci Eczaneler|