*

Kosgep hibe kredisi nasıl alınır

Kosgep Hibe Krediler başlıklı makalemizde kosgeb tarafından verilen hibe kredilerden bahsedeceğiz. Ülkemizde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde 12 Nisan 1990 tarihli ve 3624 sayılı kanunla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (Kosgeb) kurulmuştur. Bu kurumun amacı ülkemizde bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki etkinliğini artırmak, maddi açıdan olanak sağlayarak rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur. Diğer bir deyişle devletin iş kuracak veya işini büyütecekler için uyguladığı bir destektir. (Kosgep Hibe Krediler 2016)

İş kurmak isteyenlere 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi Kosgep’ den

Kosgepn tarafından verilen hibe kredilerden yararlanabilmek için İş-Kur’ a kayıt yaptırmanız gerekiyor. İşkur başvurulan bölgedeki kursiyer sayısına göre dönemler halinde girişimcilik kursları düzenliyor ve işkurdan size kurs için çağrı geliyor ve mülakat sonrası kurs başlıyor. Kurs süresince iş planı hazırlamayı ve genel prosedürleri öğreniyorsunuz. Kurs bitiminde size bir sertifika veriliyor ve bu sertifika ve hazırlamış olduğunuz iş planı ile birlikte kosgebe müracat ediyorsunuz. Kosgeb tarafından sunduğunuz iş planınız incelemeye tabi tutuluyor. Kosgebin incelemesi sonucunda eğer iş planınız kabul görürse kosgep tarafından iş kurabilmeniz için gerekli işlemlere başlanıyor. Eğer kabul edilmez ise, iş planınızda yapmanız gereken değişiklik ve düzeltmeler size bildiriliyor. Bu düzeltmeler sonucunda tekrar kosgepe başvuruyorsunuz. Projeniz kabul görene kadar bu işlem devam ediyor. İş planınız kabul edildiğinde işyerinizi açmaya başlıyorsunuz. Burada dikkat edeceğiniz nokta yaptığınız tüm harcamalara ait dekontları makbuzları saklıyorsunuz. Dükkanı tutuyorsunuz. Gerekli olan ruhsat esnaf ve sanaatkar odası ve sigorta bağkur kaydı ile vergi kaydını yaptırıyorsunuz. Bu maaliyetler ortalama 1000TL ile 3000TL civarında tutabiliyor. Daha sonra proje dahilinde kosgeb işyerinizde kullanacağınız ekipmanları satın alıyorsunuz. (Kosgep Hibe Krediler)

hibe kredisiKosgep hibe kredi harcama planı

Bu harcamaların hepsini kendiniz yapıyorsunuz ve KOSGEB size hiçbir ödeme yapmıyor. Tüm harcamaları cebinizden yapıyorsunuz. Daha sonra Kosgep’ e iş yerinizi açtığınızı ve belirtiyor ve dilekçe verecek 50 bin liralık Genç Girişimci Hibesinden yararlanmak istediğinizi söylüyorsunuz. Bir müddet sonra kosgep görevlileri müfettişler gelip iş yerinizi inceliyor ve gerekli belgeleri düzenliyorlar. Dükkanınızın iş planınızda olup olmadığını kontrol ediliyor. Müfettişler onay verdiği takdirde bulunduğunuz bölgeye göre;

Kosgeb işletme açılış giderlerinin yüzde altmışını yani 1500 liranın 900 TL sini size ödüyor. Geri kalan sizin harcadığınız 18.500 liralık kısmında KDV sini düşüp (18500-%18KDV= 15.678TL) yüzde altmışını yani 9406TL yi size ödüyor. Bundan sonra sizin kosgebe her ay işçi maaşı elektrik su telefon gibi giderlerinizin kdvsiz 1650TL tuttuğunu ispat etmeniz gerekiyor ki (1650Tlnin yüzde altmışı 990TL tutuyor) geriye kalan 12 ay boyunca size ödenecek olan 1000 TL yi almanız için. Bu hesaba göre Kosgebin geri ödemesiz 27000TL lik hibe kredisinin tamamından yararlanmanız için sizin 1 yıl boyunca KDV dahil 53.100TL lik harcama yapmanız gerekiyor. Çünkü Kosgeb 53.100 TL nin KDV hariç tutarının yüzde altmışını ödüyor. Yani 53.100 -%18 = 45.000TL bunun da %60′ı = 27.000 TL. Sonuç olarak Kosgeb size hemen al bu 27.000TL yi dilediğince harca demiyor. Önce siz harcıyorsunuz sonra faturaları ibraz edip kdv si düşülmüş tutarın yüzde altmışını alıyorsunuz. Ancak Kosgep sizin dükkan kiranızı, bağkur piriminizi, muhasebe giderlerinizi, vergi borçlarınızı ve işçinizin ssk primini ödemiyor.

Hibe kredisi alabilmek için ayrıntılı bilgilerin bulunduğu KOSGEP web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Almanın Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sponsorlu bağlantılar
*****************
Sponsorlu bağlantılar
Etiketler:

Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?


Telif Hakları Saklıdır 2010 ©
Evde Ek İş - Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap| Ping | Nöbetci Eczaneler|