*

Seyyar satıcılık nasıl yapılır,Seyyar satıcı kime denir

Bir çok insan zor hayat şartlarında yaşadığı ve ailesine helal ekmek yedirmek için seyyar satıcılık yapmayı tercih etmektedir. Bir çok esnafın da başlangıç noktası olarak sayılmaktadır. Seyyar satıcılık nedir ve kime denir? Seyyar satıcılık nasıl yapılır? Seyyar satıcılık için hangi izinlerin alınması gerekmektedir ? Satılacak ürün fikirleri nelerdir?

Seyyar satıcılık nedir ve kime denir
Seyyar satıcılık, herhangi bir mal veya hizmeti, gezerek satma işlemine denilmektedir. Bu satışı gerçekleştiren kişilere de seyyar satıcı denilmektedir. Seyyar satıcılar genellikle bağırarak ürün satmaktadır. Bu noktada seyyar satıcı ile sokak satıcısı birbirine karıştırılmamalıdır. Seyyar satıcı, ürününü gezerek satmakta ancak sokak satıcısı ise sürekli belirli bir noktada bu işi yapmaktadır.

Seyyar satıcılık nasıl yapılır

Seyyar satıcılık nasıl yapılır? Öncelik olarak bu işi yapmak istiyorsanız satış arabanızı satış yapacağınıza şeye göre yaptırabilirsiniz ya da alışveriş merkezinden bir tane kiralayabilirsiniz. Daha sonra satmak istediğiniz ürene karar vermelisiniz. İşinizi de çeşitli yerlerde yapabilirsiniz alışveriş merkezlerinde, spor veya eğlence mekanlarında, bit pazarlarında, şehir merkezinde kalabalık caddelerde, turisttik gezilerde veya çalışanların yemeklerini yedikleri yerler olabilir. Bu işin avantajı perakende satış yapan bir dükkan açmaktan daha az masraflı olmasıdır, eğer işiniz bir yerde işiniz iyi gitmezse başka bir yer seçip işinizi oraya taşıyabilirsiniz.

Uzun saatler çalışmaya dayanma gücünüz olmalı dışarıdaki çalışma şartlarına uygun olmalısınız yani. Perakende satışla ilgili bilginiz olmalı ve görüntüyle ilgi çekebilmelisiniz. Ayrıca dışa dönük bir kişiliği sahip olmalısınız. Çünkü seyyar satıcılık işinin büyük bir kısmı yolda geçenleri etkilemektir (göz teması kurmak, gülümsemek, ürünlerinizi incelemelerine izin vermek ve ikramda bulunmak gibi).

Müşterilerin sattığınız üründen ve satış yerinizden memnun olmalarını ve sizi seçmelerini sağlamanın en iyi yolu seyyar arabanız temiz olmalı, kendinizin de temiz, hevesli ve neşeli görünmeniz ve pazarlama araştırmanızı yaparak en uygun yerleri bulmanızdır. Mallarınızı almak isteyecek insanların nerelerde olabileceğini düşünün ve iki haftada bir gözlemleyerek trafik akışını ve müşteri tiplerini öğrenin.

Seyyar satıcılık için hangi izinlerin alınması gerekmektedir
Seyyar satıcılık için alınması gereken izinler; seyyar satıcılık için eğer yiyecek satacaksanız gıda enstitüsünden temiz üretim izni almanız gerekmektedir. Daha sonra bulunduğunuz ya da satış yapmayı düşündüğünüz bölgenin belediyesine yer bildirimi yapmanız ve keşif yaptırmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra aynı belediyeye başvuru yapıp satış ruhsatı almanız gerekmektedir.

Eğer seyyar arabanızı aracınızın arkasında römork gibi taşıyacaksanız, bunun için de izne ihtiyacınız olacaktır. Eğer bir alışveriş merkezinde veya iş merkezinde satış yapacaksanız, bina yöneticisinin iznini almalısınız.Sokak köşesinde, parkta veya bir etkinlikte satış yapacaksanız, ilin, ilçenin veya etkinliğin yetkililerinden izin almalısınız.

Satılacak ürün fikirleri
Satılacak ürün çeşitliliği son derece fazladır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, hitap edilecek çevredir. Yani hangi bölgede seyyar satıcılık yapılacağına karar verilmeli ve buna göre bir haritası belirlenmelidir.

Satılacak ürünlerin başında simit, poğaça gibi atıştırmalık ürünler gelmektedir. Sabah çok erken saatlerde fırın ya da pastanelerden alınan simit ve poğaça seyyar bir şekilde satılmaktadır. En fazla satılan seyyar ürünler arasında bu atıştırmalık ürünler yer almaktadır.

Satılacak ürünler içinde meyve,sebze konusu da oldukça önemlidir. Genellikle üç tekerlekli seyyar satılan meyve ve sebzeler, öncelikle erken saatlerde o bölgede bulunan hale gidilir ve ihtiyaca göre ürün alınır. Sonrasında gezerek ve genellikle bağırarak satış gerçekleştirilir.

Satılacak ürünler arasında kuruyemişler de ön plandadır. Özellikle çay bahçelerinin yoğun olduğu bölgelerde seyyar bir şekilde gezerek bu ürünler rahatça satılabilmektedir.

Kokoreç, midye, köfte ekmek, tost, pilav gibi gıda ürünleri de yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan 10.000 TL İLE NE İŞ YAPABİLİRİM başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Popüler Armalar

seyar saticilikta en çok kazandiran ürünler (3)emınonu seyar satıcılık (1)meyve ve sebze satıcısı mail (1)seyar pilav satisi icin nereye basvuru yapmaliyim (1)seyar saticilikta vanda hangi is yapilir nasol yapilir (1)seyyar bir iş neyapılır (1)seyyar satıcı kime denir (1)seyyar satıcılar hakkında bilgi (1)seyyar satıcılar nasıl vergiye tabi olur (1)
Sponsorlu bağlantılar
*****************
Sponsorlu bağlantılar
Etiketler:

Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?


Telif Hakları Saklıdır 2010 ©
Evde Ek İş - Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap| Ping | Nöbetci Eczaneler|