*

TORUN bakım parası kimlere verilecek şartları neler

Kadın istihdamını teşvik için torununa bakan büyükannelere Toruna bakım parası parası verileceğini Çalışma Bakanı Müezzinoğlu açıkladı.

Hükümet, çalışma yaşamında “milli seferberlik” başlattı. Kadın istihdamını teşvik için torununa bakan büyükannelere bebek parası verilecek. Uygulamaya pilot iller İzmir ve Bursa’dan başlanacak.

Bu destek ilk etapta üç yaşına kadar sağlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Çalışma tamamlandı, 2017’de anneanne ve babaannelere teşvik vereceğiz” dedi. Müezzinoğlu, 2016 değerlendirme toplantısında sosyal güvenlik ve çalışma yaşamına ilişkin şu mesajları verdi:

ÜÇ YAŞ SINIRI: İlk etapta bin aile denilecek, izlenecek ona göre yaygınlaştırılacak. Anneanne ya da babaanneden birine vereceğiz. Üç yaşına kadar destek öngörüyoruz.

Kadın istihdamını teşvik için torununa bakan büyükannelere bakım parası verilecek. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,6 yaşına kadar çocuklara evde anneanne ya da babaannelerin bakması halinde bu kişilere parasal destek vereceklerini açıklayan Müezzinoğlu, bu desteğin ilk etapta 0-3 yaş torunlara bakanlar için sağlanacağını dile getirdi. Müezzinoğlu, “Çalışma tamamlandı, anne yarı zamanlı çalışıyorsa, tam zamanlı çalışsın, aradaki farkı anneanneye ya da babaanneye verelim diyoruz” dedi.

Büyük anne Toruna Bakma Maaşında Detaylar Belli Oldu

Büyükanne toruna bakma maaşı uygulaması yakında yürürlüğe girecek. Konu hakkında yapılan yeni açıklamalara göre, torunlarına bakacak büyükanneler için aşağıda ki şartlar getirildi. Buna göre maaş almak isteyen büyükanneler;

65 yaşından küçük olması ilk şart olacak.
Büyükanne doktordan sağlığının çocuğa bakmaya elverişli olup olmadığına ilişkin rapor alacak. Bu raporun aile hekimliklerinden alınması bekleniyor.
Bakılmak istenen çocuk 0-3 yaş aralığında olacak. 3 yaşından büyük çocuklar için maaş ödemesi yapılmayacak.
Çalışan annenin maaşının asgari ücretin 2 katından fazla olmaması gerekecek. Eğer maaşı fazla ise, Devlet desteğine ihtiyaç duymayacağı değerlendiriliyor.
Uygulama 2017 yılı Mart ayından itibaren 5 bin büyük anne ile birlikte pilot olarak uygulanacak,
Uygulama başlangıçta 4 ilimizde uygulanacak ve bu uygulama başlangıç aşaması olarak 1 yıl boyunca devam edecek.
Uygulamadan verim alınırsa, diğer illerimizde de uygulanmaya başlanacak.

Bu kapsamda toruna bakma maaşı şartlarının netleşmesi neticesinde, maaş almak için başvuru yapmak isteyen anneanne ve babaannelerin Pazartesi günü beklemeleri ve projenin detaylarını sitemizden takip etmelerini tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan GAZİOSMANPAŞA KÜÇÜKKÖY SEMTİ EK İŞ İLANLARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Popüler Armalar

torununa bakan anneanneye maaş şartları (2)torun bakım parası (2)Hasır şapka (2)El işi bebek şekeri (1)torun bakan babaanneye maas bağlamada bebek yaşı ve şartlar neler? (1)BÜYÜKANNELERE TORUN PARASI (1)torun maaşı şartları (1)Torun parası ne gerekli (1)toruna bakım parası şartında gelirin en fazla ne kadar olacak (1)babaannelere torun bakım parası (1)
Sponsorlu bağlantılar
*****************
Sponsorlu bağlantılar

Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?


Telif Hakları Saklıdır 2010 ©
Evde Ek İş - Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap| Ping | Nöbetci Eczaneler|